Choď na obsah Choď na menu
 


    VN ČÍŽ sa začala budovať v r.1961 ako nádrž na zachytávanie okolitých vlásočníc potoka Téška.  R. 1962 sa práce kôli nedostatku financií pozastavili. Obnovením stavby r. 1963 sa dielo podarilo vystavať a r. 1965 dala do prevádzky.  Nádrž slúžila ako zavlažovací zdroj pre okolité polia.

                                                                                           Zdroj: nemenovaný

VN sa začala využívať ako chovný rybník. 

Začala sa vyvýjať miestna organizácia v Rimavskej Sobote a na tlak funkcionárov sa rybník dostal do obhospodarovania Miestnej organizácie SRZ kam ako rybársky revýr dodnes patrí. MsO vodnú nádrž otvorila pre rekreačný a športový rybolov.

Pre rozhodnutie straníckych funkcionárov sa rybník naposledy spustil 5.septembra 1987. Rybáry si mysleli, že v rybníku už niesu ryby. Na ich prekvapenie sa vylovili kapitálne kapre, zubáče i šťuky, ktoré boli prevezené do Rybníkov miestnej organizácie. Niektoré skončili ako trofej na stenách lovcov trofeí. (Vtedy sa ešte nezaužívalo púšťanie trofejných rýb)

V 70 ich rokoch Miestna organizácia odkúpila chatku na brehu rybníka a začala ju pre svojich rybárov prepožičiavať.

V 90-ich rokoch VN  prešla manšími úpravami priepustu  odstránilo sa pouličné osvetlenie ktoré už dávnejšie nebolo funkčné.

V r. 1998 Miestna organizácia disponovala takou členskou základňou (okolo 1200 členov), že sa rozhodlo vytvoriť obvody MsO.

1 obvod  Rimavská Sobota na starosti ravíry  Kurinec , Ožďany, V Skálnik, Rimava 2 od Šimonovce po budovu kancelárií Povodia Slanej, Rimava 1,

2 obvod Rimavská Seč na staristi revíry Číž, Blh, Rimava 2 po Šimonovce

3 obvod Gemerský Jablonec na starosti revír Petrovce

V r. 2000 sa pričlenila k MsO Miestna organizácia v Kokave n Rimavicou  jej revír sa stal 4-ím obvodom.

2 obvod si určilo základňu na VN Číž. začalo sa intenzívnejšie pracovať okolo VN Brigády sa začali organizovať podľa termínov a dôležitosti práce. Samotné práce sa neskladali len zo zbierania smetí odfláknutí dňa a dobre, ale sa priamo vytyčovali výkonané práce so zodpovedajúcou osobou za ich vykonanie. Samotný členovia 2 obvodu sa žhavo pustili do vytýčených zmysluplných úloh.

2 obvod po prvých volbách sa skladal SZabó Zoltán - predseda, Homonnai Ladislav - tajomník, Pásztor Štefan - hospodár a členovia Sósik Alexander, Molnár Ladislav, Hacsi Alexander

 V r 2000 vedenie obvodu prešlo zmenami Predsedom sa stal Homonnai Ladislav hospodárom p. Sósik vedenie opustilip. Szabo a p. Pásztor pribudol p. Ferancz Miroslav. V tom istom roku sa začala rekonštrukcia rybárskej chaty, ktorú za pomoci štedrých sponzorov, financovania MsO, úsilia vedenia odbvodu a pracovitosti členskej základne 2 obvodu podarilo zrealizovať v obdobý dvoch rokov. ( Rekonštrukcia zachytená v galérii fotiek.) Rybník sa každoročne zvelauje vysádzajú sa stromčeky, osadzujú lavičky. Pravidelne sa kosí zbierajúsmeti a udržuje stav rybníka.

 

                                                                                            zdroj: Homonnai

 
 

 

PortrétPosledné fotografie
Archív

Kalendár
<< január / 2019 >>